255027-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Solna: Kommunikationsnät
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
WAN och Internet
Referensnummer: KS/2018:137
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32412000 Kommunikationsnät
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan.
Solna stad, 212000-0183, bjuder härmed in leverantörer att lämna anbud inom WAN och Internet.
Områdena för WAN och Internet avser tjänster för datakommunikationsanslutningar mellan beställarens adresser samt till Internet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72400000 Internettjänster, 72410000 Leverantörstjänster, 72411000 Internetleverantörer, 72700000 Datanätstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalsform.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Avtalstid.
Avtalet ska träda i kraft efter att bägge parter undertecknat avtalet.
Avtalet gäller initialt i fyrtioåtta (48) månader från och med Effektiv leveransdag.
Beställaren har rätt till fyra (4) förlängningsoptioner på respektive tolv (12) månader. Respektive förlängningsoption träder i kraft under förutsättning att Beställaren inte säger upp avtalet minst sex (6) månader före den innevarande avtalsperiodens slut. Efter den fjärde förlängningsoptionen upphör Avtalet att gälla utan föregående uppsägning.