255197-2020 - ÄndringSverige-Lerum: Personalförmedling
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för bemanning, elmontörer
Referensnummer: 2020-02
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Lerums Energi AB (LEAB) är ett helägt bolag av Lerums kommun. Verksamheten bedrivs inom Lerums kommun och Partilles kommun.
Lerum Energi AB ansvarar för investeringar i nätet, till exempel utbyggnad, underhåll och mätning. Vi ser också till att elnätet fram till dig fungerar och har beredskap för att avhjälpa fel dygnet runt, året om. I dag har vi ca 17500 elnätskunder.
Vi har cirka 130 mil ledningar och närmare 350 transformatorstationer.
Upphandlingens syfte är att teckna ramavtal med minst tre leverantörer för att täcka LEABs behov av elmontörstjänster för underhållsarbete i uppdrag samt för löpande underhåll och investeringsarbete av stationer och ledningar mellan 0,4 - 20 kV.
Elmontörerna ska arbetsledas av LEABs projektledarorganisation.
Ramavtal tecknas för en tidsperiod av fyra (4) år och med minst tre Leverantörer under förutsättning att kvalificerade anbud kommer in.