25526-2018 - ResultatSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Smärtpumpar
Referensnummer: UPP2017-0199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för successiva avrop av smärtpumpar (PCA-pumpar) inom Region Uppsala enligt beskrivning i bifogade administrativa föreskrifter, kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen.
Denna upphandling avser ramavtal för successiva avrop av Smärtpumpar (PCA-pumpar) inom Region Uppsala enligt beskrivning i bifogade administrativa föreskrifter, kravspecifikation och mall för upphandlingskontrakt.
Smärtenheten på Akademiska sjukhuset strävar efter att i största möjliga utsträckning stödja de kliniker som har patienter med behov av avancerad smärtbehandling.
Enheten strävar efter att sprida en helhetssyn på smärtbehandling inom Region Uppsalamed avseende på såväl utrustning som medicinering. Vidare ser man det som viktigt att man kan ha ett enhetligt system över hela landstinget då både patient och personal flyttar mellan olika vårdenheter och hemvård.
Utrustningen som skall upphandlas skall användas för smärtbehandling med potenta läkemedel både postoperativt samt inom cancervård och annan avancerad smärtbehandling.
Smärtbehandlingen kommer att ske intravenöst, subcutant, epiduralt samt intratekalt.
Smärtpumparna kommer eventuellt att användas även då patienterna badar och tvättar sig. Vattentåligheten är därför av intresse.
Akademiska sjukhuset använder sig i dag av ett egenutvecklat dokumentationsunderlag vid smärtbehandling. Underlaget motsvarar de föreskrifter och allmänna råd om läkemedelshantering i hälso- och sjukvården som Socialstyrelsen har angivit (SOSFS 2001:17) och ingår i sjukhusets väl utarbetade riktlinjer för ordinationer vid läkemedelshantering.
Vid smärtenheten utbildas kontinuerligt nytillkommande personal och för detta behöver man använda pumpar för demonstration och provkörning. Dessa behöver därför inte vara skarpa för kliniskt bruk, utan kan t ex utgöras av demoutrustning eller begagnad utrustning.
Upphandlande myndighet/verksamhet.
Region Uppsala.
Upphandlingsenheten.
Box 602.
751 25 Uppsala
Sista datum för frågor om förfrågningsunderlaget.
2017-07-05
Sista datum för mottagande av anbud.
2017-07-14
Språk.
Anbudet ska vara skrivet på svenska.
Upphandlingsförfarande.
Öppet förfarande.
Disposition.
Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Underlaget är uppdelat i tre avsnitt: Administrativa föreskrifter Kravspecifikation Mall för upphandlingskontrakt Förbrukningsspecifika avtalsvillkor I underlaget hänvisas till ett antal bilagor, som utgör en del av förfrågnings­underlaget. Vi emotser ert anbud med intresse. Upphandlingsenheten Jonatan Svensson Upphandlare.