255290-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Skolmöbler
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Möbler till förskola och skola
Referensnummer: 219/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39160000 Skolmöbler
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Förvaltningen för Inköp och upphandling (Inköp och upphandling) genomför en ramavtalsupphandling. Inköp och upphandling inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Ramavtalet omfattar möbler och tillhörande tjänster till förskola och skola, med följande avtalsområden:
Möbler till förskola
Avtalsområdet avser möbler och inredning avsedda för alla miljöer där barn vistas för lärande och lek såsom lekrum, vilrum och aktivitetsrum samt tillhörande utrymmen.
Möbler till skola
Avtalsområdet avser möbler och inredning till alla de utrymmen som är avsedda för elever i grundskolan,förskoleklass och år 1-9, inklusive fritidshem, gymnasium, och andra utbildningsmiljöer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objekt och omfattning
Avtalsområdet avser möbler och inredning avsedda för alla miljöer där barn vistas för lärande och lek såsom lekrum, vilrum och aktivitetsrum samt tillhörande utrymmen.Möbler till skolaAvtalsområdet avser möbler och inredning till alla de utrymmen som är avsedda för elever i grundskolan,förskoleklass och år 1-9, inklusive fritidshem, gymnasium, och andra utbildningsmiljöer.
Upphandlingen avser inte följande varor och tjänster:
Möbler och inredning till kontor och offentliga miljöer
Möbler och inredning för brukare i hemlika miljöer.
Förvaringsskåp i stål.
Ljuskällor.
Solavskärmningsprodukter.
Entrémattor.
Produkter för källsortering.
Begagnade möbler.
Renoverings-, rekonditionerings- och redesign-tjänster av beställarens befintliga möbler.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.