255313-2018 - ResultatSverige-Sundsvall: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för Strömmande media
Referensnummer: UH-2017-960
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar samtliga parters behov av Tjänst för Strömmande media.
Tjänsten upphandlas med support, underhåll och eventuell drift av tjänsten. Respektive intresserad leverantör kan välja att leverera hela sin lösning som ett enda paket, eller själv anlita eventuell underleverantör för att möjliggöra leverans.
Tjänst för strömmande media ska innehålla:
— Lagring och visning av strömmande video/audio.
— Sökning och produktpresentationer.
— Metadata och statistik.
— Användarautentisering, specifika rättigheter för olika kundgrupper och åldersgränser.
— “Mina-sidor”- funktionalitet där användare kan skapa favoriter m.m.
— Automatisk hantering av produkter från UR, d.v.s. mediafiler hämtas från UR tillsammans med metadata och produkter skapas i vår produktdatabas.
I upphandlingen ingår även tjänster för implementering, utbildning, support, underhåll och vidareutveckling av tjänsterna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänst för strömmande media.