See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Undersökningstjänster 2026
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att ge deltagande nämnder och bolag inom staden möjlighet att anlita utomstående kompetens för genomförande av olika enkätundersökningar till exempel brukar-, kund- och medborgarundersökningar. Deltagande nämnder och bolag har även behov av kvalitativa undersökningar i form av till exempel fokusgrupper, panelundersökningar och intervjuer.
Intern identifierare: KS 2025/1068
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79311000 Undersökningar
Ytterligare klassificering (cpv): 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik, 79310000 Marknadsundersökningar, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79311300 Undersökningsanalys, 79312000 Marknadstestning, 79313000 Resultatuppföljning, 79314000 Genomförbarhetsstudie, 79315000 Sociala undersökningar, 79342310 Kundundersökningar, 79342311 Undersökning av kundtillfredställelse
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: A. Listade kvantitativa undersökningstjänster
Beskrivning: Tjänst A innebär att för beställarens räkning tillhandahålla genomförande och analys av nedan uppräknade kvantitativa undersökningar. Dessa kvantitativa undersökning baseras sig primärt på frågor där statistiska, kvantifierbara och generaliserbara resultat eftersöks. Följande undersökningar utgör anbudsområde A: • Skol- och elevundersökningar • Förskoleundersökning
Intern identifierare: A. Listade kvantitativa undersökningstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: B. Kvalitativa och övriga kvantitativa undersökningstjänster
Beskrivning: Tjänst B innebär att för beställarens räkning tillhandahålla genomförande och analys av olika kvalitativa och/eller övriga kvantitativa undersökningar som inte listas i anbudsområde A. Exempel på kvalitativa undersökningar kan vara genomförande och analys av fokusgrupper, enkätundersökningar med öppna svar eller personliga intervjuer. Kvantitativa undersökningar baseras sig primärt på frågor där statistiska, kvantifierbara och generaliserbara resultat eftersöks. Exempel på undersökningar i anbudsområde B är: • Nöjdkundundersökning såsom Nöjd kund index (NKI) • Kundundersökning • Målgruppsundersökning • Attitydundersökning • Upplevelseundersökning • Trygghetsmätning • Stockholmsenkäten
Intern identifierare: B. Kvalitativa och övriga kvantitativa undersökningstjänster