255448-2026 - Resultat
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Specifik upphandling resurskonsult för förstudie angående artikeldatahantering Medicarrier
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSpecifik upphandling resurskonsult för förstudie angående artikeldatahantering Medicarrier
BeskrivningBeställaren önskar anlita en IT-konsult för att leda och genomföra en förstudie inom enheten Masterdata. Hanteringen av artikeldata sker idag i flera system och till stor del manuellt, vilket medför ineffektivitet, ökad risk för fel och hög arbetsbelastning för berörda medarbetare. För att förbättra kvaliteten, minska risken för misstag och frigöra tid finns ett behov av att utreda möjligheter till förbättring.
Intern identifierareMC 2026-016
Typ av förfarandeAnnat förfarande i flera steg
Förfarandets viktigaste känneteckenDIS
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000