255485-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensutvecklingsinsatser REACT EU till Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN22-0230
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för kompetensutvecklingsinsatser i det ESF-finansierade projektet "React-EU Industrilyft", där målet är att kompetensutveckla industrins medarbetare. Då en stor del av kompetensutvecklingsinsatserna inom industrin har fått stå tillbaka på grund av pandemin är projektets syfte att kompetensutveckla kvinnor och män inom industrin för att stärka deras ställning på arbetsmarknaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning, 80530000 Yrkesutbildning, 80531000 Industriell och teknisk yrkesutbildning, 80532000 Chefsutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal för kompetensutvecklingsinsatser i det ESF-finansierade projektet "React-EU Industrilyft", där målet är att kompetensutveckla industrins medarbetare.
Bakgrund och syfte med projektet:Region Västmanland har en tydlig riktning för det fortsatta arbete med att höja kompetensen inom industrisektorn och under 2021 gjordes en förstudie med medel från ESF (Förstudie Industrin), en av fem förändringsteorier som togs fram i förstudien ligger till grund för detta projekt. Region Västmanland deltog tidigare även i Smart Kompetens för Industrin, ett ESF projekt där man samverkade i Östra Mellansverige och idag drivs projektet Ett Kompetenslyft för Sverige av Region Västmanland. Dessa erfarenheter ligger som grund för den projektidé vi gått in med i utlysningen för REACT EU. Västmanland har en högteknologisk industri med världsledande företag och miljöer inom automation och robotisering samt energi och transporter inklusive järnväg. Det finns också många starka underleverantörer och tjänsteföretag. I Västmanland finns omkring 715 tillverkande företag (aktiebolag), varav flertalet är små företag med färre än 50 anställda. De stora företagen med minst 250 anställda uppgår till cirka 15. Till detta kommer ytterligare ett antal arbetsställen, men där företagets säte finns utanför länet. Det finns cirka 21 000 anställda på industriföretagen i Västmanland. Därutöver tillkommer ett stort antal bemanningsanställda. Industrin sysselsätter också anställda inom industrinära företag, till exempel teknikkonsulter, och andra företagstjänster. Industriföretag står inför förändringar med anledning av teknikskiften, digitalisering och globalisering och insatser behöver göras för att kvinnor och män som arbetar i industrin ska uppnå eller bibehålla en stabil ställning på arbetsmarknaden. Det livslånga lärandet behöver sättas i fokus.
Då en stor del av kompetensutvecklingsinsatserna inom industrin har fått stå tillbaka på grund av pandemin är projektets syfte att kompetensutveckla kvinnor och män inom industrin för att stärka deras ställning på arbetsmarknaden. Vi vill med projektet även bidra till företagets konkurrenskraft och på sikt till länets ekonomiska återhämtning efter pandemin. Därför blir utbildningar som förändringsledning, medarbetarskap och ledarskapsutbildningar viktiga för att få till de långsiktiga förändringarna.