Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Underhåll och reservdelar för personbilar och lätta lastbilar
Referensnummer: FM2022-4589
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att kunna lägga ut underhållsarbeten avseende personbilar, lätta lastbilar (upp till 3,500 kg) och lätta släp på extern part när behovet inte täcks genom arbete i egen regi. Behovet är rikstäckande och omfattas även av verksamhetsorter där markverkstäder inte finns representerade men där behov kan finnas vid övningar eller hemvärnsaktiviteter. Försvarsmakten upphandlar ett centralt ramavtal med en leverantör som ska ansvara för att leverans av avtalade tjänster på aktuell ort och hos respektive verkstad fungerar, att avtalade priser och servicenivåer som det centrala avtalet föreskriver hålls. Det innebär även att fakturahantering och statistikuppföljning ska ske centralt oavsett om verkstaden är i avtalsleverantörens egen regi eller är utlagd på underleverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50100000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för fordon och liknande utrustning, 50110000 Reparations- och underhållstjänster av motorfordon och tillhörande utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den uppskattade inköpsvolymen beräknas vara ca: 30.000.000 SEK per år.