255501-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Psykiatrisk eller psykologisk vård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Yrkeshandledning i grupp.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Yrkeshandledning i grupp. Polisyrket är ett yrke med hög risk avseende hot, våld och traumatiska händelser vilket föranleder behov av såväl förebyggande åtgärder som krisstöd. Handledning i grupp syftar till att motverka att arbetsuppgifter och arbetssituationer som är starkt psykiskt påfrestande leder till ohälsa hos medarbetarna.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 80590000 Handledning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Ramavtal tecknas för två (2) år med möjlighet för Polismyndigheten att förlänga ramavtalet med 1 + 1 år totalt maximalt fyra (4) år.