255555-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Hyltebruk: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Konsumentförpackning
Referensnummer: 2022 KS0275
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Hylte kommun och Bostadsstiftelsen Hyltebostäder har behov av livsmedel i konsumentförpackningar för att tillgodose kommunala enheters akuta/oplanerade behov av mindre inköp av livsmedel. Hylte kommun har för avsikt att teckna avtal med livsmedelsbutiker med fullsortiment som har butik inom Hylte Kommun gällande livsmedel i konsumentförpackningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen