255602-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fototjänster – Fotograferingstjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFotograferingstjänster
BeskrivningUpphandlingen avser att hitta professionella fotografer som kan förse kommunen med bilder som utan extra kostnad kan användas i kommunens egen verksamhet, i t ex information och marknadsföring av kommunen. Kommunen producerar informationsmaterial i form av broschyrer, tidningar, kataloger, utställningar, foldrar, affischer, sociala medier och webbsidor som nästan utan undantag illustreras med fotografier. Beställare kan vara kommunikatörer eller andra tjänstepersoner. Se vidare upphandlingsdokumentet med tillhörande bilagor
Intern identifierareKLF 2025/128
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79961000 Fototjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 22315000 Fotografier
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Titel1 Fotograferingstjänster
BeskrivningSe upphandlingsdokument
Intern identifierare1 Fotograferingstjänster
Del (anbudsområde)LOT-0002
Titel2 Flygfotograferingstjänster (drönare)
BeskrivningSE UHD
Intern identifierare2 Flygfotograferingstjänster (drönare)