255729-2017 - PlaneringSverige-Göteborg: Uppförande av stålstrukturer
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Depå Ringön entreprenad pålning/grundläggning.
Referensnummer: 3847/16
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262420 Uppförande av stålstrukturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågningsunderlag/upphandlingsdokument beräknas publiceras 18.9.2017
Objektet avser: Kohesionspålning med betongpåle, preliminärt ca 60-70 st. plintar med 3 st. pålar/plint, medellängd ca 40-50 meter (totalt ca 7 000-10 000 lpm). Option på grundläggning med ca 500 m² betongplatta på mark och källarväggar i betong till en kommande byggnad. Utförandeentreprenad AB04.
Tidplan pålning: byggstart oktober, färdigställd december 2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45236000 Markanläggning, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262300 Betongarbeten, 45262420 Uppförande av stålstrukturer, 45262426 Påltillverkning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Objektet avser: Kohesionspålning med betongpåle, preliminärt ca 60-70 st. plintar med 3 st. pålar/plint, medellängd ca 40-50 meter (totalt ca 7 000-10 000 lpm). Option på grundläggning med ca 500 m² betongplatta på mark och källarväggar i betong till en kommande byggnad. Utförandeentreprenad AB04. Tidplan pålning: byggstart oktober, färdigställd december 2017.