25573-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Säkerhetstjänster – Personskydd, personskyddstransport och skyddsspaning
Meddelande om upphandling – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelPersonskydd, personskyddstransport och skyddsspaning
BeskrivningBeställaren har identifierat ett behov av externa resurser för att säkerställa unika trygghets- och säkerhetslösningar för Stockholms stads förtroendevalda och tjänstepersoner. Det finns just nu inget avtal inom området. Målet med upphandlingen är att trygga stadens behov av tjänsterna personskydd, personskyddstransport och skyddsspaning för att därmed ges möjlighet att ta ansvar för medarbetares och förtroendevaldas personsäkerhet vid allvarliga incidenter eller hotbilder. Syftet med upphandlingen är att uppnå ett avtal som innebär hög kvalitet på efterfrågade tjänster. Staden avser att ingå avtal med tre (3) leverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller samtliga ställda krav.
Intern identifierareSF 2023/364
Förfarandets viktigaste känneteckenUpphandlingen genomförs genom 19 kap bilaga 2 (2016:1145) lagen om offentlig upphandling (LOU).
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79710000 Säkerhetstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79713000 Vakttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierarePersonskydd, personskyddstransport och skyddsspaning