255763-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Konsulttjänster för personalförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omställningsprogram
Referensnummer: KS-2022-0525
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
ghwrthwh
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79414000 Konsulttjänster för personalförvaltning, 79630000 Personaladministrativa tjänster utom arbetsförmedling och personaluthyrning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
1.0 ALLMÄNT OM UPPHANDLINGSFÖREMÅLET
1.1 RAMAVTAL
Upphandlingen avser ett (1) ramavtal med en (1) leverantör där alla villkor för avrop/beställning är fastställda avseende leveranser av hela eller delar av omställningsprogram.
1.2 UPPSKATTAD OMFATTNING
Ramavtalets omfattning uppskattas till sammanlagt 20 omställningsprogram per år för samtliga avropande myndigheter. Avrop av delar av ett omställningsprogram uppskattas till sammanlagt 10 timmar per år för samtliga avropande myndigheter.
På grund av eventuella metod-, struktur- eller organisatoriska förändringar kan inte de Avropande myndigheterna förbinda sig att beställa aktuella tjänster i den angivna omfattningen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
1.3 TAKVOLYM
Takvolymen fastställs till ovan uppskattad omfattning multiplicerat med en faktor 1,4.
1.4 RAMAVTALSTID
Ramavtalet gäller under fyra (4) år. Ramavtalstiden beräknas vara från och med 2022-11-21 till och med 2026-11-20. Efter att ramavtalet har gällt i 18 månader har kommunen utan särskilda skäl rätt att säga upp ramavtalet med sex (6) månaders uppsägningstid under den resterande avtalstiden. Varje avropande myndighet har motsvarande rätt som Kommunen att träda ur avtalet efter aderton (18) månader.