Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Parkeringsanläggningar.
Referensnummer: 17/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45223300 Byggnation av parkeringsplats
II.1.4.
Kort beskrivning
Sankt Kors har god erfarenhet av parkeringsanläggningar uppförda enligt spännbalksystemet (för mer information se www.spannbalk.se) och denna upphandling avser:
— parkeringsanläggningar ovan mark till huvuddel uppförda enligt spännbalksystemet.
— parkeringsanläggningar under mark till huvuddel uppförda enligt spännbalksystemet eller uppförda i platsgjuten betong.
Denna upphandling avser projektering samt uppförande av parkeringsanläggningar genom byggentreprenader, för följande avropande enheter; Sankt Kors, Resecentrum i Linköping Mark och Exploatering AB samt deras vid var tid förekommande dotterbolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213312 Byggnation av parkeringshus, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen