25580-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Tandimplantat
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dentala implantat
Referensnummer: UPP 2022/118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33132000 Tandimplantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö universitet ämnar upphandla leverantörer som ska tillgodose universitets löpande behov av orala implantat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Kirurgisk och/eller protetisk verksamhet
Verksamheten har behov av ett brett utbud av leverantörer och implantat då patientvariationen är stor och ett av målen med upphandlingen är att tillgodose patienters unika behov och uppnå en god patientsäkerhet. Malmö universitet ämnar därför teckna avtal med alla leverantörer som uppfyller de obligatoriska kraven.
Fördelningen av avrop mellan de antagna Leverantörerna styrs av det faktiska behovet hos patienten och/eller vårdgivaren och valet görs utifrån varje enskild patients medicinska behov. Avrop kommer att ske genom en särskild fördelningsnyckel där medicinsk bedömning och beprövad erfarenhet för att uppnå patientsäkerhet avgör valet i första hand. I andra hand avgörs valet utifrån lägsta pris för att upprätthålla en god ekonomisk hållbarhet.
När det gäller "reservdelar" så förbehåller sig Malmö universitet att anskaffa dessa från en leverantör som kan tillgodo se behovet för just det specifika ingreppet. Detta innebär att Malmö universitet kan komma att anskaffa dessa reservdelar från annan leverantör.