Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brokertjänster för avyttring av begagnad IT- och telefoniutrustning
Referensnummer: RS 2022-01048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79957000 Anordnande av auktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
VGR söker en Leverantör som kan tillhandahålla en säker, spårbar och miljövänlig tjänst avseende avyttringstjänster av regionens begagnade IT-utrustning (laptops, desktops, tunna klienter, skrivare med hårddisk, smartphones/surfplattor, servrar och hårddiskar). Leverantörens åtagande sträcker sig från avhämtning av utrustning på angivna platser, radering av informationsbärande enheter till dess att utrustningen har avyttrats eller återvunnits samt återrapporterats till VGR.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 72590000 Professionella datorrelaterade tjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen