255816-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter
Referensnummer: 21/081
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sävsjö kommun avser att upphandla ramavtal för Tekniska konsulter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Samhällsbyggnad
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tekniska konsulter inom Samhällsbyggnad
Arkitekt
Del nr: 2
71200000 Arkitekttjänster
Tekniska konsulter inom område: Arkitekt
Konstruktion
Del nr: 3
71315000 Byggnadsteknik
Teknisk konsult inom Konstruktion
VVS
Del nr: 4
71321300 Konsulttjänster inom VA
Teknisk konsult inom VVS
El, tele, data
Del nr: 5
71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
Teknisk konsult inom El, tele, data
VA, mark, väg och sanering
Del nr: 6
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Teknisk konsult inom Va, mark, väg och sanering.
Besiktning, projektledning, byggledning och kalkyler
Del nr: 7
71315200 Byggkonsulttjänster
Teknisk konsult inom Besiktning, projektledning och byggledning
OVK-besiktning
Del nr: 8
71321400 Konsulttjänster inom ventilation
Teknisk konsult inom OVK-besiktning.
Säkerhetsbesiktning av lekutrustning
Del nr: 9
Teknisk konsult inom säkerhetsbesiktning av lekplatser.
Trafik
Del nr: 10
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Teknisk konsult inom Trafik
Kulturmiljö
Del nr: 11
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 90700000 Miljötjänster
Teknisk konsult inom kulturmiljö
Buller och vibrationer, akustik
Del nr: 12
71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik
Teknisk konsult inom buller och vibrationer, akustik.
Fukt och miljö
Del nr: 13
90700000 Miljötjänster
Teknisk konsult inom Fukt och miljö