255859-2019 - PlaneringSverige-LIDINGÖ: Programmering av mjukvara samt rådgivning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av programmeringstjänster samt leverans av hårdvara – Uppgradering Styrsystem Etapp 2.2
Referensnummer: KF2019-175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72200000 Programmering av mjukvara samt rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Käppalaförbundet renar avloppsvatten från mer än en halv miljon människor i elva medlemskommuner norr och öster om Stockholm. Reningen sker i Käppalaverket som är ett av världens mest effektiva avloppsreningsverk.
Anläggningen styrs och övervakas via ett ABB 800xA system version 6.0.3 med ca 40 anslutna controllrar av olika typer med varierande kapacitet och ålder.
I samband med en utbyggnad och renovering av Käppalaverket som utfördes på 90-talet uppgraderades även styrsystemen. Av de ABB AC450 system som då installerades är 9 av 12 system numera uppgraderade till ABB AC800M.
Detta uppdrag omfattar uppgradering av verkets resterande tre stycken ABB AC450 system till två stycken ABB AC800M. Arbetet, som genomförs i tre deletapper, skall påbörjas i oktober 2019 och vara slutfört i december 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 72243000 Programmeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Medlemskommuner norr och öster om Stockholm. Reningen sker i Käppalaverket som är ett av världens mest effektiva avloppsreningsverk.