255916-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riksfärdtjänst Värmland 2023
Referensnummer: KTN/210339
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland genomför upphandlingen och är beställare/uppdragsgivare.  Upphandlingen omfattar bokning av riksfärdtjänstresor mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag (1997:735) om riksfärdtjänst. Resan görs inom Sverige, från en kommun till en annan kommun. Riksfärdtjänst sker normalt med allmänna kommunikationer exempelvis flyg, tåg, buss eller båt samt i taxi/specialfordon/liggande transport. Resan kan även vara en kombination av ovan nämnda färdmedel. Det förutsätts att leverantören har avtal med transportörer som kan genomföra resor i alla Sveriges kommuner. Anbudsgivaren ska upprätta avtal med taxi-, flyg-, tåg-, buss-, och båtföretag för resorna. I uppdraget ingår även beställning av kuponger för resor i annan kommun utanför länet – RIAK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 38 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Målet är att riksfärdtjänstresor ska kunna utföras och tillhandahållas med hög kvalitet och genom samordning av resorna vara kostnadseffektiva. Samordningen ska ske med god service och tillgänglighet för kunderna när det gäller såväl beställningar som genomförande.
Leverantörens uppdrag:
- Samordna resor i personbil och specialfordon där så är möjligt och skapa optimala fordonsuppdrag och vidarebefordra dessa till fordonstransportörerna.
- Utfärda biljetthandlingar för båt, tåg, flyg och/eller buss med anslutningsresor.
- Administrera beställningsmottagning, distribution av färdhandlingar, fakturering av egenavgifter och förse beställaren med statistik avseende genomförandet och ersättning med mera i syfte att utveckla verksamheten.
- Se till att transportörerna fullgör sina skyldigheter. Detta innebär att leverantören har skyldighet att fortlöpande kontrollera och följa upp transportörernas sätt att fullgöra sitt uppdrag i förhållande till avtal.