255926-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Tranås: Hantering av ofarligt avfall
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sortering och behandling av avfall
Referensnummer: IN423111
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Tranås kommuns upphandlingsenhet inbjuder på uppdrag av samhällsbyggnadsförvaltningen till anbudsgivning för ramavtal gällande sortering och behandling av kommunalt avfall och mindre verksamhetsavfall.
Upphandlingen avser sortering och behandling av kommunalt avfall och mindre verksamhetsavfall enligt nedan.
Det kommunala avfallet ska sorteras i olikfärgade plastpåsar för fraktionerna matavfall och restavfall. Påsarna med sorterat avfall läggs i samma kärl eller container. Efter insamling och omlastning transporteras avfallet till en sorteringsanläggning där påsarna ska sorteras maskinellt efter sina färger.
- Grön färg för matavfall och valfri färg förutom grön till restavfallet.
Matavfallet ska behandlas genom rötning och restavfallet brännas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90513300 Avfallsförbränning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Mängder:
Mat- och restavfall uppgår till ca 3500 ton per år.
Behandling av brännbart grovavfall och brännbart verksamhetsavfall från mindre verksamheter uppgår till ca 2300 ton per år.
Behandling av ca 200 ton tryckimpregnerat virke per år.
De angivna mängderna är uppskattad volym efter statistik från de senaste åren och kan bli såväl högre som lägre.
Transporter till Leverantörens mottagningsanläggning ingår ej i upphandlingen. Eventuella transporter för vidare behandling ska ingå i uppdraget.Leverantören övertar ansvaret för avfallets fortsatta omhändertagande.