255932-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling och implementering av integrerat och målstyrt samverkans- och samhandlingsstöd inom ramen för det regionala främjandet
Referensnummer: 22134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Utveckling och implementering av integrerat och målstyrt samverkans- och samhandlingsstöd inom ramen för det regionala främjandet.Det uppdrag som nu upphandlas omfattar • Att vidareutveckla modeller och implementera metoder för att öka den faktiska förmågan till fördjupad horisontell och vertikal integration och samverkan och samhandling mellan olika aktörer och intressen med syfte att utveckla Västerbottens attraktionskraft och det regionala varumärket.• Att ge lednings- och processtöd på strategisk och taktisk nivå i anslutning till detta• Att erbjuda praktiskt samverkansstöd till aktörer på den lokala nivån• Att leda och koordinera underkonsulters insatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen