Åstorps kommun har ett stortantal vårdtagare som bor i ordinärt boende. För dessa vårdtagare önskar nuÅstorps kommun upphandla trygghetslarm med tillbehör som går att koppla tilllarmet samt en larmcentral som är mottagare av larmen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 35121700 Larmsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Trygghetslarmen ska installeras i den enskildes bostad i Åstorps kommun. Mottagningen av larmen ska ske av larmcentral och skall fungera från kommunen. Larmcentralen ska svara och därefter skicka larmen vidare till hemvården som åtgärdar larmen