Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
Den upphandlande myndigheten handlar på andra upphandlande myndigheters vägnar: nej
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Försäkringsupphandling för Öckerö Fastighets AB.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 6: Finansiella tjänster a) Försäkringstjänster b) Bank- och investeringstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Öckerö.
Nuts-kodSE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser försäkringsskydd för Öckerö Fastighets AB och omfattar företags-, fastighetsförsäkring inkl. fastighetsförvaltning (inkl. VD Styrelse-ansvarsförsäkring samt tjänstereseförsäkring m.fl.).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))