256032-2017 - PlaneringSverige-Stockholm: Mobila byggnader och modulbyggnader
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS V-306 Entrebodar till befintlig etablering.
Referensnummer: NDS V-306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar inköp av totalt 13 stycken bodar samt flytt av 35 st. bodar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44211000 Monteringshus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar:
— Inköp av sex (6) stycken entrébodar plus en (1) kontorsbod som komplettering till befintligt bodetablering i Värtan.
— Inköp av sex (6) stycken kompletta bodar för manskapsetablering för projekt masshanteringsplats i Frihamnen.
— Flytt av 35 stycken bodar från etablering i Värtan till pråm vid kaj i Värtan.
Flytten:
Uppdraget omfattar demontering, flytt och återmontering av befintligt platskontor. Befintligt platskontor är byggt i 2 plan och består av 35 stycken byggbodar/moduler som är sammankopplade. Dessa moduler ska demonteras för att sedan flyttas till ny plats för etablering. Viss rivning ska även utföras. Nya moduler tillkommer på det nya etableringen.