2. Förfarande
Förfarande
Titel: Licenspartner
Beskrivning: Regionen bjuder in till att lämna anbud i upphandling av strategisk licenspartner. Upphandlingen syfte är att upprätta ett avtal med en leverantör som tar ett helhetsansvar för licensförsörjningen. Det innefattar främst men inte begränsat till, Regionens behov av nya programvarulicenser såväl som förlängning, förnyelse, uppgradering samt support av befintligt innehav av programvaror. Leverantören ska även tillgodose Regionens behov av IT-konsulttjänster relaterade till de inköpta licenserna.
Intern identifierare: 23RS12609
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000