Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tryckeritjänster
Referensnummer: 110-2787-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tryckeritjänster av olika slag till Länsstyrelsens i Västerbottens Län ordinarie verksamhet och till projekt där Länsstyrelsen är huvudman.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22100000 Tryckta böcker, broschyrer och foldrar, 22300000 Vykort, gratulationskort och andra trycksaker, 22900000 Diverse trycksaker
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar allt från visitkort till produktion och tryck av skyltar, vepor och rapporter från färdigt material. Uppdraget omfattar även en viss del hjälp med layout och formgivningsarbeten.