Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gemensamt Planeringsverktyg för Stockholms stad
Referensnummer: KS 2020/27
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta avtal omfattar licenser till system avseende planeringsverktyg (budget- och prognossystem) för att styra och stödja den ekonomiska styrningen och uppföljningen av verksamheten i Stadens förvaltningar och ingående bolag.
Systemet ska vara molntjänst utan behov av lokala installationer samt vara av typen standardtjänst som erbjuds på marknaden. Vidare ska systemet vara anpassat för kommunal budget- och prognosprocess samt ha färdiga konfigurationsfiler som ska användas som utgångspunkt vid Stadens konfiguration. Avtalet omfattar även möjligheten att köpa Tilläggstjänster i form av konsulttjänster för konfiguration och utveckling av stadens konfigurationer.
Upphandlingen omfattar samtliga förvaltningar och två bolag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 120 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen