256156-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbandsmaterial.
Referensnummer: VF2017-0008
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2017-0008 Förbandsmaterial.
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar 149 antal produktgrupper:
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 36 000 000 SEK, dock kan inga volymer garanteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen:
Bland annat fixeringsbindor, stödbindor, fingerförband, huvudbandage, näsförband, tamponader, kompresser, torkar, plåster, kläder av tubbandage, ABS-förband, bakt/svampbindande förband, tubbandage, hudskyddsmedel, salvkompresser, sårgel, sårskydd, silikonförband för ärrbehandling, dyna för sårrengöring, fixering för dränage och sond, häftor, suturtejp, hudlim, ABS-förband och övriga förband med superabsorbenter, kolförband, bakt/svampbindande förband, polyuretanskumförband med och utan silikon, alginatförband, fiberförband, hydrokolloida förband, sårfilm med eller utan sårdyna, nonwovenförband, hudskyddsfilm med silikon, sårrengöringsmedel och hemoglobinspray, nästamponad, trakealförband m polyuretanskum, fixering för thoraxdränage, bröstbandage, gördlar och kompressionsbindor styck och set.
Avtalsperiod:
Avtalets beräknade startdatum: 1.3.2018.
Avtalets beräknade slutdatum: 28.2.2021.
Avtalslängden är 36 månader med möjlighet till 1 st. förlängningsoptioner à 12 månader.