2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hamnspecifika konsulttjänster, teknik & logistik – ramavtal
Beskrivning: Göteborgs Hamn AB har mycket omfattande anläggningstillgångar inom marina anläggningar & konstruktioner samt rörinfrastruktur i vår Energihamn. Det är extraordinärt slitage p.g.a. karaktären av användningen med mycket tunga laster, hårt klimat, salt etc. Samtidigt ställs höga krav på konstruktionernas funktion med avseende på säkerhet och effektivitet. Vi efterfrågar kompetenser inom en rad olika teknikområden för stöd i detta arbete.
Intern identifierare: 8701-26003
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Ytterligare klassificering (cpv): 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000