256244-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Rengörings- och polermedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemtekniska produkter, städ, papper, plast.
Referensnummer: 2017-090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39800000 Rengörings- och polermedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av kemtekniska produkter, städredskap samt papper och plast för Lapplands Kommunalförbund, Gällivare kommun, Jokkmokks kommun, Pajala kommun,
Avtalstid:
Avtalstider löper från det att upphandling avslutats med avtalstecknande och 3 år framåt. Därefter finns möjlighet för beställare att förlänga avtal med 1 år. Exakta datum fastställs vid avtalstecknande.
Upphandlingsförfarande och uppdelning:
Förfarande är öppen upphandling enligt Lagen om Offentlig upphandling (SFS 2016:1145). Avtalstyp är ramavtal med samtliga villkor fastställda med successiva avrop. Komplettering av ofullständigt anbud tillåts inte. Avtal kommer inte att delas upp i produktgrupper. Vi efterfrågar en fullsortimentsleverantör som har efterfrågade produkter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19520000 Plastprodukter, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av kemtekniska produkter, städredskap samt papper och plast.
Upphandlande myndigheter:
De upphandlande myndigheter som ingår är Lapplands Kommunalförbund, Gällivare kommun, Jokkmokk kommun, Pajala kommun.
Kvalificering:
I kvalificeringsfasen ställs krav på anbudsgivaren. Denne skall visa prov på finansiell och ekonomisk ställning. Gällande underleverantörer ansvarar anbudsgivare för att även dessa motsvarar kvalificeringsfasen. Skall-kraven som ställs nedan är obligatoriska och måste vara uppfyllda. Leverantör får inte vara i de förutsättningar som anges i LOU (2016:1145) och motiverar en uteslutning.
Vid prövning av anbuden kommer det anbud att antas som är det ekonomiskt mest fördelaktiga, dvs. anbud med den högsta totalpoängen av samtliga utvärderingskriterier.
Utvärderingskriterier:
70 % Prisbild:
30 % Tillgänglighet/leveranstid: Poängskala 1-5 bedömning av redovisade kriterier i lämnat anbud.
* Pris utvärderas utifrån angiven beräknad årsförbrukning och offererade priser i anbudsprisblanketten.
Rabatt om 20 % skall lämnas på övriga produkter i ordinarie katalog och som inte finns med i specifikationen (bilagan). Om rabatt ej lämnas kommer anbud betraktas som orent.
* Tillgänglighet/leveranstid utvärderas utifrån lagerhållning, öppethållande, webbshop och leveransförmåga. Leveranstid får vara max. fem (5) arbetsdagar.
Ovanstående kriterier skall tydligt presenteras av anbudsgivaren.