256262-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Specialutbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal SK-kurser 2023-2026
Referensnummer: 2.7-28842/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80510000 Specialutbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för SK-kurser som behandlar specialiteternas medicinska delmål (enligt
Målbeskrivningarna i för tidpunkten gällande föreskrifter och allmänna råd om läkarnas
Specialiseringstjänstgöring), men det kan även förekomma avrop avseende specialiteternas övriga
Delmål.
Socialstyrelsen kommer att efterfråga kurser i enlighet med myndighetens för tidpunkten gällande
Urvalsprinciper för SK-kurser.
Volymen för Ramavtalsområde A får uppgå till högst 103 MSEK och volymen för
Ramavtalsområde B får uppgå till högst 17 MSEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 200 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Ramavtalsområde A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80320000 Medicinsk utbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalsområde A omfattar SK-kurser i Sverige där målgruppen utgörs av läkare som genomgår specialiseringstjänstgöring i Sverige. Ramavtalsområdet omfattar även SK-kurser i Sverige och annat nordiskt land, där målgruppen utgörs av en sammansättning av de som genomgår specialiseringstjänstgöring i Sverige och de som genomgår motsvarande specialiseringstjänstgöring i övriga Norden.
Del nr: Ramavtalsområde B
80300000 Högre utbildning
Ramavtalsområde B omfattar SK-kurser där målgruppen utgörs av läkare som genomgår specialiseringstjänstgöring i Sverige och avancerad utbildningsutrustning används som en del av undervisningen. Ramavtalsområdet omfattar även SK- kurser med avancerad utbildningsutrustning i sverige och annat nordiskt land, där målgruppen utgörs av en sammansättning av de läkare som genomgår specialiseringstjänstgöring i Sverige och de läkare som genomgår motsvarande specialiseringstjänstgöring i övriga Norden.