Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal husarkitekt flerbostadshus
Referensnummer: KS-UH/2021:25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att i huvudsak avropa konsulttjänsterna i samband med ny-, om- och tillbyggnader samt rivning av flerbostadshus och huvudsakligen hyresrätter inom kommunens fastighetsbestånd.
Konsulttjänsterna avses att avropas i olika skeden från förstudier och förprojektering till byggnadsskedet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattad volym: 1 000 000 SEK/år
Takvolym: 6 000 000 SEK för hela avtalsperioden
Uppskattad volym baseras på tidigare års inköp av tjänsterna. Beställaren garanterar inga volymer.