Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av produktion av statistik om lätta lastbilar 2022
Referensnummer: Sta 2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79330000 Statistiktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser produktion av statistik om lätta lastbilars trafik och transporter. Idag finns ingen statistik om transporter som lätta lastbilar utför. Under 2022 kommer en första fullskalig insamling av uppgifter om lätta lastbilars utförda trafik och transporter att genomföras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Dokument samt frågor under anbudstiden
Alla dokument rörande denna upphandling finns att tillgå på TendSign (www.tendsign.com). Det är upp till leverantören att hålla sig underrättad om vad som sker i upphandlingen via denna webbsida.
Om en anbudsgivare anser att upphandlingsdokumentet behöver förtydligas för att det ska var möjligt att lämna anbud ska frågor ställas till Trafikanalys via ovannämnda webbsida. Trafikanalys kan inte garantera att frågor som ställs efter den 15 juni 2021 besvaras.
Om frågor skulle föranleda förtydligande eller justering av upphandlingsdokumentet kommer dessa att publiceras på webbsidan. Endast skriftliga svar och förtydliganden lämnade på detta sätt är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet. Samtliga svar utgör en del av upphandlingsdokumentet. Trafikanalys besvarar endast frågor som medför behov av förtydliganden av upphandlingsdokumentens innehåll.