Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Mindre investeringsentreprenader
Referensnummer: 3471/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal för mindre nybyggnadsentreprenader avseende gator och vägar med tillhörande utrustning. Entreprenaderna kommer att uppgå till max. 5 mkr i avropsvärde och kan avse exempelvis nya vägar, cykelbanor och gångbanor, ny vägutrustning och farthinder, samt installation av utrustning såsom nya parkbänkar, cykelställ m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar, 45233162 Anläggningsarbeten för cykelvägar, 45233260 Anläggningsarbeten för gångvägar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förfrågan avser fyra separata ramavtalskontrakt för varsitt geografiskt område: Centrum, Öster, Väster och Hisingen.