256504-2022 - ResultatSverige-Jönköping: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kompetensutveckling för lantbrukare - Sparsam körning för 21 Län
Referensnummer: 4.1.11-09111/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80500000 Utbildningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på kompetensutveckling för lantbrukare i Sparsam körning inom nedanstående län.
Län
- Blekinge
- Dalarna
- Gotland
- Gävleborg
- Halland
- Jämtland
- Jönköping
- Kalmar
- Kronoberg
- Norrbotten
- Skåne
- Stockholm
- Södermanland
- Uppsala
- Värmland
- Västerbotten
- Västernorrland
- Västmanland
- Västra Götaland
- Örebro
- Östergötland
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80410000 Diverse skoltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser kurser i sparsam körning för lantbruksföretagare och anställda maskinförare på jordbruksföretag, anställda maskinförare på maskinstationer och maskinförsäljare och andra aktiva inom de gröna näringarna. Kurserna ska erbjudas i hela Sverige. Vi kommer att eftersträva en kursverksamhet som är proportionell utifrån antalet jordbruksföretag i olika delar av landet. Vi kommer även att ta hänsyn till hur många personer som hittills deltagit i utbildning med motsvarande innehåll under 2007-2020. Vi har uppskattat det ungefärliga antalet kurser per år, med cirka tio deltagare per kurs, (se bilaga 1). Där kan du även se ungefärlig fördelning mellan länen.
Uppgiften om antalet kurser per år och deltagare är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.