256530-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Installation av laboratorieutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frysar för biobank och laboratorieverksamhet till SLL.
Referensnummer: LS 2016-1643
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51430000 Installation av laboratorieutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av frysar till SLL. Produkterna kommer att användas för biobanking och laboratoriebruk enligt den omfattning och de villkor som framgår av detta förfrågningsunderlag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Frysskåp, typ 1 -86°C storlek 400 – 500 liter
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51430000 Installation av laboratorieutrustning, 39180000 Laboratoriemöbler, 39711123 Frysskåp, 39711100 Kylskåp och frysar, 45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Frysskåp, typ 2 -86°C storlek 500 – 600 liter
Del nr: 2
Frysskåp, typ 3 -86°C storlek 600 – 700 liter
Del nr: 3
Frysskåp, typ 4 -86°C storlek 700 – 800 liter
Del nr: 4
Frysskåp, typ 5 -86°C storlek 800 – 900 liter
Del nr: 5
Frysskåp, typ 6 -86°C storlek minst 900 L
Del nr: 6
ULT frys för bordsbruk – Bordsplacerad frys, -86°C
Del nr: 7
Frysbox typ 1, -86°C storlek 500 – 600 liter
Del nr: 8
Cryogenic frysbox, typ 1 -140°C
Del nr: 9
Cryogenic frysbox, typ 2 -140°C
Del nr: 10