256552-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Ambulanser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulansfordon med tillhörande service och underhåll.
Referensnummer: 1604700
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114121 Ambulanser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av ambulansfordon med tillhörande service för Region Skåne. Ambulansfordonen kommer delvis att finansieras genom finansiell leasing.
Upphandlingen består av 2 olika ambulansfordon med bland annat olika lastvikter:
— B-ambulanschassi enligt SS EN 1789:2007 + A2:2014,
— C-ambulanschassi enligt SS EN 1789:2007 + A2:2014.
Anbudsgivaren ska lämna anbud på båda dessa fordon för att kvalificera sig som leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen