256564-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar – Digital plattform för röntgenbilder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelDigital plattform för röntgenbilder
BeskrivningLöf har behov att hitta en effektivare och säkrare hantering av röntgenbilder och upphandlar därför en digital plattform (fortsättningsvis benämnt Tjänsten) för att överföra röntgenbilder mellan vården och Löf. Tjänsten ska levereras on-premise. Med on-premise menas att all informationslagring och drift ska slutligen ske i Löfs IT-miljö. En mer detaljerad beskrivning av Tjänsten framgår av Kravspecifikationen. Löf avser att teckna avtal med en (1) leverantör för uppdraget. Upphandlingens totala värde uppskattas till 3 500 000 SEK exklusive moms. Uppgiften ska ses som en uppskattning och utgör ingen garanti.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113335:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning, 33111000 Röntgenapparatur