256570-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krisstöd arbetsmiljö
Referensnummer: UPP-2022/094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av denna tjänst med Krisstöd inom arbetsmiljö avser akut och aktivt krisstöd. Chefer och roller med fördelat arbetsmiljöansvar är målgrupp och beställare för tjänsten krisstöd och krisberedskap så att de kan få stöd i att förebygga, hantera uppkomna krissituationer och ge relevant stöd till medarbetare.
Ett professionellt krisstöd ska finnas i beredskap att ges till medarbetare när svåra händelser eller livssituationer inträffar, exempelvis vid arbetsplatsolyckor, plötsliga dödsfall, allvarliga incidenter eller hot- och våldssituationer. Med krisstöd avser vi det psykiska och sociala omhändertagande som behöver vidtas i samband med dessa händelser, som kan utlösa krisreaktioner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79430000 Krishantering, 85147000 Företagshälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar inte generell företagshälsovård utan specifika insatser med krisstöd och krisberedskap inom arbetsmiljöarbetet. Upphandlingen avser inte heller tjänster för chefer som är i behov av generell chefshandledning, coachning, samtal, utbildning annan ledarutveckling eller ledarstöd. Konsult i uppdraget ska vara legitimerad psykoterapeut med en grundutbildning som läkare, psykolog, sjuksköterska eller socionom. En insats inom tjänsten ska med kort varsel kunna utföras hos verksamheten i Huddinge kommun och det finns tillgänglighetskrav.
Omfattningen av uppdraget kan bara baseras på befintligt avtal och anger ett riktvärde, utan garanterade volymer. Huddinge kommun har avropat ca 60 ärenden/insatser på två år med varierat antal besök. Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden om fyra år, inklusive eventuella förlängningsoptioner, uppskattas till cirka 1 400 000 SEK, dock max 2 200 000 SEK.