256624-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Wallerska skolan, ny skolbyggnad med tillhörande ROT-åtgärder (partnering)
Referensnummer: DIA.2023.62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Futurum fastigheter i Örebro AB inbjuder till anbudsgivning vid upphandling av en ny skolbyggnad på Wallerska skolan med tillhörande ROT-åtgärder, totalentreprenad med partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen