256639-2017 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Licenser
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för programvara Matlab.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar inköp av nya licenser och support/förlängning av befintliga licenser gällande programvaran Matlab och tillhörande produkter /toolboxar från Mathworks AB. Ramavtalet omfattar ett flertal avropande myndigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48900000 Diverse programvara och datorsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar inköp av nya licenser och support/förlängning av befintliga licenser gällande programvaran Matlab och tillhörande produkter /toolboxar från Mathworks AB. Ramavtalet omfattar ett flertal avropande myndigheter:
— Uppsala universitet,
— Umeå universitet,
— Blekinge Tekniska Högskola,
— EISCAT Scientific Association i Kiruna,
— Försvarshögskolan,
— Högskolan Dalarna,
— Högskolan i Gävle,
— Institutet för rymdfysik i Kiruna,
— Karolinska Institutet,
— Kungliga Tekniska Högskolan,
— Linnéuniversitetet,
— Luleå Tekniska Universitet,
— Mittuniversitetet,
— Mälardalens Högskola,
— Regionalt cancercentrum Norr,
— Stockholms universitet,
— Uminova Innovation.