256648-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Karosser, släp- eller påhängsvagnar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trailers till STA
Referensnummer: 18FMV4897
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar
II.1.4.
Kort beskrivning
STA Bat, som ingår i BTS (Bataljonsträningssystem) har till uppgift att, med sin centralfunktion, digitalt kunna följa förbandens positioner och radiotrafik, utvärdera förbandets genomförda verksamhet för att slutligen kunna presentera slutsatserna av genomförd utvärdering för förbandets samtliga delar.
Till STA Bat (Stridsträningsanläggning Bataljon) har det under åren 1998-2002 anskaffats två stycken semitrailers för att snabbt kunna gruppera, inhämta information och utvärdera förband med systemets centralfunktion.
De två trailrarna har passerat sin livslängd och Försvarsmakten avser ersätta dessa genom nyanskaffning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34200000 Karosser, släp- eller påhängsvagnar, 34223330 Mobila släpvagnsenheter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen