Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serveringstjänster, Hällsboskolorna i Stockholm
Referensnummer: 2 STO-2020/1418
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Specialpedagogiska skolmyndigheten avser upphandla serveringstjänster till Hällsboskolorna i Stockholm. Tjänsten avser servering av lunch och mellanmål på Hällsboskolan Mälarhöjden, samt servering av mellanmål på Hällsboskolan Kungsholmen. Maten tillagas och levereras av annan leverantör. Avtalstiden är 12 månader från och med 2021-08-01 och kan förlängas årsvis i upp till fyra år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55311000 Serveringstjänster för särskild kundgrupp, 55320000 Måltidsservering, 55510000 Matsalstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen