256678-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal: Städning av evakuerade bosättningar
Referensnummer: 4095/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret, park- och naturförvaltningen, trafikkontoret och Göteborgs Stads Parkering AB genomför en upphandling av ramavtal avseende städning efter otillåtna bosättningar på Göteborgs stads mark.
Ramavtal ska tecknas med tre (3) leverantörer, förutsatt att så många leverantörer har lämnat kvalificerade anbud.
Ramavtalets planerade avtalsperiod är 2 + 2 år.
Planerad ramavtalsstart är snarast efter tilldelning, dock tidigast 2022-04-15
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar skräpplockning, städning och transport av skräp/avfall till återvinningsstation efter otillåtna bosättningar på Göteborgs stads mark.
Städningen består av såväl manuellt arbete som av maskinarbete, men den övervägande delen är manuellt arbete, d.v.s att handplocka skräp och avfall. Allt arbete ska utföras av minst 2 personer.
Avropsform är rangordning.
I uppdragen ingår:
- att vid behov skärma av platsen genom att stänga av ytor med grova trästockar eller betonggrisar som Beställaren tillhandahåller.
- att plocka och samla ihop avfall/skräp efter bosättningar
- att omhänderta avfallet och transportera avfallet till närmast tillgängliga återvinningsstation och där sopsortera och slänga avfallet. I möjligaste mån ska avfallet återvinnas.
- att dokumentera platsen före, under och efter utfört uppdrag och redovisa arbetet till Beställaren.
- att samverka med och löpande informera Beställaren om uppdragets fortskridande
- att i viss mån klippa/beskära träd och buskar, efter avstämning med Beställaren (som tar nödvändiga kontakter med fastighetsägare)
Oftast behövs ett fordon med flak för samling av och transport av avfall.
I sällsynta fall används lastbil med kran 10-18 ton och grävmaskin 8-16 ton för att lyfta bort och transportera avfall.
Exempel på arbetsverktyg som behövs för uppdragets utförande: motorsåg, röjsåg, hammare, kofot, skruvdragare, skottkärra.
Tider
Arbetet ska utföras vardagar mellan kl. 07.00‐18.00.
För beställningar lagda före kl. 12.00 ska arbete påbörjas senast 08.00 påföljande vardag.
För beställningar lagda efter kl. 12.00 ska arbete påbörjas senast 08.00 näst påföljande vardag.
Uppdragen utförs främst inom Göteborgs kommungräns, men Staden äger även mark utanför kommungränsen, i första hand inom Mölndals och Alingsås kommun, varför uppdrag även kan komma att utföras där.