Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogstjänster Ludvika
Referensnummer: GNU 2021/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77231000 Skogsskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för löpande avrop av skötselåtgärder på Ludvika kommuns skogsmark i form av röjning/förröjning och mekaniserad gallring. Manuell fällning i samverkan med skördare är aktuell i främst bostadsnära områden. Manuell avverkning av mindre områden är aktuellt i vissa fall. Normalt sker röjning och manuell huggning med kommunens personal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77231000 Skogsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen