Förhandsinsyn om avtal för köp av en (1) styck PET/MR utrustning till Västra Götalandsregionen med möjlighet till option om en (1) styck samt möjlighet till nyttjande av optioner i 24 månader från avtalstecknandet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33111000 Röntgenapparatur, 33111800 Anläggning för röntgendiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser högpresterande PET/MR utrustning av senaste teknik med insamlingsdatorer och beräkningsdatorer inklusive mjukvara för insamling, utvärdering och granskning/kvalitetskontroll samt serviceavtal. PET/MR utrustningen ska vara utrustad med funktion för Time of flight.