Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Capillarys 3 Tera
Referensnummer: RS 2019/2147
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gävleborg avser att teckna avtal med Mediq Sverige AB dels för inköp av ett begagnat kapillärelektroforesinstrument, Capillarys 3 Tera med tillhörande dator, skärm, tangentbord och mjukvara Phoresis samt serviceavtal. Och dels teckna ramavtal (2+1+1 år) för inköp av reagenskit och tillbehör för CDT-analys. I ramavtalet ingår även en option på att utöka antalet analyser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen