256752-2022 - ResultatSverige-Västerås: Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetstjänster
Referensnummer: KS 2021/00272-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
II.1.4.
Kort beskrivning
I samarbete med anbudsgivaren vill Västerås stad verka för en tryggt, säkert och inkluderande
stad.
Anbudsgivaren är en nyckelaktör i arbetet med att skapa en trygg och säker stad för alla.
Anbudsgivaren har därför en viktig roll i Västerås stads säkerhetsarbete för att förebygga,
begränsa och åtgärda oönskade händelser. Anbudsgivaren ska tillsammans med
beställaren bidra till ett säkrare Västerås.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kategori A - Allmänna säkerhetstjänster
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79410000 Företags- och organisationsrådgivning, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Takvolym för Västerås stad är 8 MSEK
Då denna typ av tjänst sedan tidigare inte finns upphandlat kan följande upphandlande myndigheterna inte ange någon beräknad volym. Nedan anges
Takvärde för respektive :
Räddningstjänsten Mälardalen org.nr: 4 MSEK
Köpings kommun 4 MSEK
Arboga kommun org. 4 MSEK
Kungsörs kommun org. 4 MSEK
Surahammars kommun org. 4 MSEK
Hallstahammars kommun 4 MSEK
Bostadsbolaget Mimer 4 MSEK
Nya Västerås Flygplats AB 4 MSEK
VAFAB Miljö kommunalförbund 4 MSEK
Om detta belopp uppnås kommer inga ytterligare avrop från ramavtalet att göras.
Respektive Upphandlande Myndighet kan då komma att upphandla ett nytt ramavtal för Säkerhetstjänster. Ovanstående belopp kan justeras inom de ramar för ändring av avtal som fastställts i LOU 17 kap §§ 8-14.
Kategori 2 - Tjänster som omfattas av säkerhetsskydd (SUA)
Del nr: 2